Jak księgować sprzedaż udziałów i akcji
PROCEDURY | Rozporządzenie walorami właścicielskimi przed wpisem spółki kapitałowej do rejestru przedsiębiorców KRS albo przed zarejestrowaniem podwyższenia kapitału zakładowego jest nieważne.
Zarówno udziały spółek z o.o., jak i akcje spółek akcyjnych (imienne i na okaziciela) są zbywalne – mogą być przedmiotem obrotu. Właściciele udziałów lub akcji (wspólnicy, akcjonariusze) mogą je sprzedawać innym, dotychczasowym wspólnikom (akcjonariuszom), osobom trzecim (nowym wspólnikom, akcjonariu- szom) lub – w pewnych okolicznościach – samej spółce kapitałowej. W wyniku przeprowadzenia ww. operacji gospodarczej wartość kapitału zakładowego w spółce kapitałowej nie ulega z reguły zmianie. Wyjątkiem jest sprzedaż udziałów/akcji spółce kapitałowej w celu ich umorzenia w drodze obniżenia kapitału zakładowego.
Zgodnie z art. 180 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), sprzedaż udziału (także jego części lub ułamkowej części) powinno nastąpić w formie pisemnej, z podpisami notarialnie poświadczonymi. W przypadku spółki z o.o., której umowa została zawarta przy wykorzystaniu wzorca umowy, sprzedaż przez wspólnika udziałów jest możliwa również przy wykorzystaniu wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Oświadczenia sprzedawcy i kupującego opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym (względnie podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP). Jeżeli według umowy spółki z o.o. wspólnik może mieć tylko jeden udział, umowa taka może dopuścić zbycie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta